« Druk UV i jego zaletySkąd popularność toreb mesh? »

Główne zasady fotografowania krajobrazów

  by  , Thursday 29 June 2017, Categories: Wszystko o reklamie
Główne zasady fotografowania krajobrazów

Fotografia krajobrazowa to niezwykle ciekawe i inspirujące doświadczenie. Nawet zwykła wycieczka, podróż za miasto lub spacer może skutkować oryginalnym, interesującym i zapadającym w pamięć zdjęciem. Jednak nie każdy sfotografowany krajobraz prezentuje się równie ciekawie - z własnego doświadczenia wiem, iż jest to uzależnione nie tylko od sprzętu, ale także od wiedzy i doświadczenia samego fotografa. I chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż nie ma nic prostszego od sfotografowania otaczającego nas pejzażu, to jednak w praktyce często okazuje się, iż dane ujęcie jest banalne, nijakie i rozczarowujące.

Fotografia krajobrazowa - wbrew powszechnej opinii - nie jest prostym zajęciem i wymaga poznania kilku podstawowych zasad. Do głównych wyznaczników poprawnego fotografowania pejzaży należy zaliczyć:


  • wybór odpowiedniego miejsca (przed zrobieniem konkretnego zdjęcia pejzażu warto poszukać takiego miejsca, z którego dany widok będzie prezentował się w sposób najbardziej korzystny), 
  • podzielenie zdjęcia na pierwszy i drugi plan oraz tło (umieszczenie na fotografii trzech podstawowych sfer zapewni jej głębię i ciekawą perspektywę), 
  • wybór właściwej pory dnia (najbardziej odpowiednia jest złota godzina, czyli wschód lub zachód słońca), 
  • zastosowanie odpowiednich ustawień aparatu, które zapewnią właściwy poziom ostrości, wyrazistości i kontrastu, 
  • zastosowanie odpowiednich filtrów (pozwalających zredukować lub zaakcentować określone efekty świetlne). Równie ważną zasadą fotografowania krajobrazów jest zastosowanie odpowiedniego kadru, punktu odniesienia, perspektywy oraz zrównoważonej ekspozycji. Wszystkie wymienione elementy wpływają na wysoką jakość fotografii krajobrazowej.

No feedback yet

Leave a comment


Your email address will not be revealed on this site.
(For my next comment on this site)
(Allow users to contact me through a message form -- Your email will not be revealed!)
November 2022
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 << <   > >>

Search

Random photo

Irytujące ulotki- jak sprawić by trafiały tam gdzie powinny?

  XML Feeds

Open Source CMS