« Zawieszka na butelkę - potrzebna czy nie?Zaproszenia na chrzciny - na jaki nakład warto się zdecydować? »

Opieraj się na regułach

  by  , Thursday 18 May 2017, Categories: Wszystko o reklamie

Grafika to bardzo pojemna i szeroka dziedzina, w której można stale się rozwijać, a również wykorzystywać ją na różne sposoby.

Matematyka w służbie grafiki

Oparta jest ona na wielu zasadach, w tym również tymi z dziedziny matematyki. Jedną z nich jest chociażby złoty podział, określany również mianem złota proporcja czy złoty środek. Polega ona na tym, że podział odcinka, w którym stosunek całości do większej części jest taki sam jak części większej do mniejszej i jest bliski liczbie Pi. Jest to również powiązane z ciągiem Fibonacciego, czyli ciągiem liczb naturalnych, w którym każda liczba jest sumą dwóch poprzedzających.

Kompozycja najważniejsza

Na tych dwóch prawidłach powstać może prostokąt, którego stosunek boków jest zbliżony do liczby Pi. Jeżeli będzie podzielony na kwadrat i kolejny prostokąt, to boki prostokąta, który powstanie będą w tej samej, złotej, proporcji. Można dokonać dalszych podziałów i połączyć wierzchołki kwadratów linią, a otrzymamy złotą spiralę. Wykorzystuje się ją przy kompozycji na przykład strony. Jej centralny punkt jest najważniejszy i tam umieścić należy najważniejsze kwestie. Projektowanie graficzne często opiera się na regule trójpodziału. Jeżeli naszą kompozycję podzielimy na 9 równych części, to przecięcia linii będą stanowiły mocne punkty całości.

Złoty podział jest często wykorzystywany w grafice, ale nie oznacza to, że jest jedyną słuszną zasadą. Warto jednak się z nią zapoznać.

No feedback yet

Leave a comment


Your email address will not be revealed on this site.
(For my next comment on this site)
(Allow users to contact me through a message form -- Your email will not be revealed!)
February 2023
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
 << <   > >>

Search

Random photo

Na jakie okoliczności warto zatrudnić fotografa?

  XML Feeds

Open-source blog