« Plakat i jego możliwościJak wykonać własny plakat dekoracyjny? »

Zabytek w obiektywie

  by  , Friday 21 July 2017, Categories: Wszystko o reklamie
Zabytek w obiektywie

Fotografia zabytków nie jest prostą sprawą. Począwszy od problemów technicznych - by objąć duży zabytek, trzeba mieć obiektyw szerokokątny - aż po odpowiednią pogodę.

Żeby dobrze sfotografować zabytek, trzeba go dokładnie poznać. Należy go obejrzeć ze wszystkich stron, czasem nawet z wysokości (pomaga wysięgnik, platforma lub dach samochodu) i w różnych porach dnia i nocy.

Istotny jest materiał, z jakiego zrobiona jest budowla oraz otoczenie. Cegła czy kamień są atrakcyjnymi materiałami do fotografii; gorzej jest z tynkiem zwłaszcza, gdy jest nierówno położony i na fotografii wychodzą wszelkie załamania. Jeśli obiekt stoi wśród zieleni, nie znaczy to, że zdjęcie będzie proste. Jeśli klient życzy sobie konkretnego ujęcia, z którego nie ma fizycznie dojścia - trzeba kombinować. Czasem budowla jest otoczona innymi - np. stanowi ciąg w zabudowie; wówczas trzeba znaleźć metodę ujęcia. Z powszechnych - albo centralnie, jeśli zabytek się wyróżnia, albo perspektywą, by ukazać ciekawy ciąg i otoczenie. Czasem zabytek stoi pośrodku placu, otoczony innymi kamienicami. Wtedy trzeba znaleźć podejście, by pierwszoplanowy zabytek wyróżniał się na tle innych.

Inspiracje? Często przypadkowe. Kiedyś klient zamówił zdjęcie starego klasztoru. Niby proste, ale budynki stały w podkowę: klasyczna "studnia", nieregularnie oświetlona zależnie od pory dnia. Bez zapału podeszłam do tematu, próbując uzupełniać całość detalem. Kilka dni później zabłądziłam w tamte rejony i oniemiałam: całe podwórko fruwało! Między oknami, przez długość podwórka były rozciągnięte sznury, a na nich pranie - komże, alby, obrusy! Cudo! Fruwały z lekka na wietrze, a ich biel oślepiała w słońcu. Klient zapłacił ekstra.

No feedback yet

Leave a comment


Your email address will not be revealed on this site.
(For my next comment on this site)
(Allow users to contact me through a message form -- Your email will not be revealed!)
May 2022
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 << <   > >>

Search

Random photo

Reklamy, bannery i transparenty, czyli zastosowania i zalety druku solwentowego

  XML Feeds

Photo albums software